Volvo'yu 2010'da 1.8 milyar dolara alan Çinli Geely atağa hazırlanıyor. Geely, tasarımdan güvenliğe, motorlardan platformlara kadar Volvo teknolojisine sahip yeni araçlarını rekabetçi fiyatlarla pazarlayacak.1986 yılında kurulan Geely Holding Group, 20 yılı aşkın süredir, otomobil, motorsiklet, otomobil motoru, şanzıman, otomobil elektronik ve elektrik aksamı, otomobil parçalarının üretimi ve eğitim konularında faaliyet göstermektedir. 1997 yılında tam anlamıyla otomobil sektörüne adım atan Geely Holding Group, çok hızlı bir gelişim sürecine girmiş ve Ar&Ge çalışmalarına kendi öz varlıklarından 1 milyar 300 milyon USD’den fazla ödenek ayırmıştır.

13.000’den fazla çalışana sahip olan Geely Group, 1997- 2002 yılları arasında 5 yıl boyunca ulusal girişimler arasında ilk 500 firma içinde yer almış olup, Çin’de üretim yapan en büyük özel sektör firmasıdır. Ayrıca Geely, Çin’deki otomobil endüstrisinde en hızlı gelişim ve büyüme gösteren marka ünvanına da sahiptir.

Hangzhou’da bulunan merkezi ile birlikte Linhai, Ningbo, Xiangtan, Cixi, Jinan, Lanzhou, Taizhou, Shangai ve yurtdışında Rusya, Ukrayna, Venezuela, Malezya ve Güney Afrika’da fabrikası bulunmaktadır. Bu fabrikalar, yıllık 300.000 otomobil, 400.000 motor ve 400.000 şanzıman üretim kapasitesine sahiptir. 2009 yılında Çin’de 300.000 adetten fazla satış gerçekleştiren Geely Holding Group’un, Çin’de yaklaşık 400 adet 4S mağazası, 500 servis merkezi bulunmaktadır. Sadece Çin pazarında değil, uluslararası pazarlama yönünden de hızlı ve güçlü ataklar yapan Geely, kurulduğu günden bugüne 55 farklı ülkeden 82’nin üzerinde distribütöre sahiptir. Uzun Dönemli Bakış Açısı... Uluslararası bir firma olma yönünde stratejisini kuran Geely Holding Group, gelecek 5 yıl için tüm plan ve programlarını şimdiden yapmıştır. 2015 yılına kadar şirket; 40 model, Benzin ve dizel seçenekleri bulunan 8 çeşit motor, 6 çeşit manuel şanzıman, 6 çeşit otomatik şanzıman, 3 çeşit elektronik şanzıman, 1 yakıt ve elektrik ile çalışan (yarı hibrid) güç projesi 1 yarış otomobili tanıtacaktır. Geely Holding Group, otomobil sektörünün devleri arasına girmeyi kendine hedef olarak belirlemiştir ve bu hedef için durmaksızın çalışmalarına devam etmektedir. 2015 yılında, 2.000.000 milyon adet otomobil üretimi ve satışını hedefleyen marka, bu adetlerin üçte ikisini Çin pazarının dışına ihraç etmeyi öngörmekte olup, fabrika sayısını 15 adede yükseltmeyi planlamaktadır. Geely, Volvo’yu satın aldı. Volvo’nun yeni sahibi Geely oldu. Geçtiğimiz Ağustos ayında Geely, ABD'li otomotiv üreticisi Ford'tan Volvo Cars'ı 1,8 milyar USD’ye satın aldı. Geely'nin yaklaşık iki yıl süren yoğun görüşmeleri neticesinde bu anlaşma, Çinli bir şirketin, en büyük “deniz aşırı otomotiv şirketi satın alması” olarak kayıtlara geçti. "Bugün; Geely'nin tarihinde bir dönüm noktasını temsil ediyor" diyen Geely Başkanı Li Shufu; Volvo Cars'ın, yönetim ekibi İsveç'te olmak üzere ayrı bir şirket olarak kalacağını ifade etti.